
Ny målvakt klar för LSK! 20-åriga William Henriksson Liljedahl förstärker truppen. Han ansluter från Stenungsunds IF där det under fjolåret blev spel i division 2.
LSK är glada över att kunna välkomna William Henriksson Liljedahl till klubben. I William får vi en duktig och väldigt ambitiös målvakt, med fina reflexer och ett stabilt linjespel. Han spenderade förra säsongen i Stenungsunds IF och ansluter till LSK på ett kontrakt som sträcker sig över 2025.
William, som från början kommer från Uppsala, har fått sin fotbollsfostran i Dalkurd FF. Han sågs tidigt som en stor målvaktstalang. Faktum är att den unge målvakten redan som 15-åring fanns med på avbytarbänken när LSK och Dalkurd spelade 2–2 i Superettan 2020. William har trots sin ålder alltså vistats i seniorfotbollen under en längre tid. 2023 var han en del av Dalkurds trupp i Ettan Norra och 2024 representerade han Stenungsunds IF i Division 2. Nu är det dags för William att ta nästa steg i sin fotbollskarriär hos oss i LSK!
Fotbollsutskottets Markus Svedin kommenterar nyförvärvet.
– Känns väldigt bra att William nu är klar! William är en ambitiös och välskolad målvakt som vi tror kommer bilda ett starkt målvaktsteam tillsammans med Lukas. Williams styrkor är hans kommunikation, reflexer och vassa linjespel.
Vi ringde upp William för att höra vad han själv tänker om övergången.
Vi vill börja med att önska dig varmt välkommen till klubben! Vad vet du om Ljungskile?
Stort tack! Ljungskile är en klassisk och anrik klubb som hör hemma högre upp i seriesystemet. Ska bli kul att ta sig an den kultur som finns ute på Skarsjövallen och se vart laget kan ta sig.
Vad fick dig att välja Ljungskile SK som nästa steg i din karriär?
En trygg plats att komma till, med bra träningsmöjligheter och en familjär klubb. Bra steg för egen del och där det kändes naturligt att ta chansen när samtalet kom.
Hur skulle du beskriva dig själv, på och utanför planen?
Är en målvakt som gillar att styra och ställa min backlinje, med en bra atletisk förmåga när det uppkommer olika avslutssituationer. Vid sidan av planen är jag en väldigt driven person som alltid vill driva mig själv och laget framåt, med en konstant hög kravbild.
Vem är förebilden?
Buffon. Hela målvaktsstilen och hans ”shape” är ruggigt imponerande!
LSK har många hängivna supportrar som knappt kan vänta på att säsongen ska dra igång – har du någon hälsning till dem redan nu?
Vi ser fram emot att sparka igång säsongen på lördag. Se till att stötta oss på hemmaplan under säsongen så ser vi till att skapa ett otäckt tryck hemma på Skarsjövallen, där ska VI vara riktigt svårslagna!
Vi önskar William varmt välkommen till gemenskapen!